Плекаємо дружбу та взаємну підтримку

Добрі діла народжуються з натхнення Божого...

[temphc-start on=”2022-03-01″ at=”17:54″ countdown=”true” color=”orange” message=”Матеріал на даний момент недоступний.”]

Отож  від 1993 року в Тернополі почали діяти спільноти «Віра і Світло”. Вони дали можливість особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень (далі – друзі), їхнім сім’ям  та молоді зустрітися і творити спільноти дружби та взаємної підтримки. Учасники спільнот зустрічалися тричі на місяць і у 2006-му виникла ідея створити майстерню, де особи з інвалідністю могли б виготовляти вироби з бісеру. Кожної суботи друзі з батьками та волонтерами почали виготовляти різноманітні вироби. Паралельно батьки набиралися досвіду, відвідуючи майстерні, які з 1998 року почали працювати у Львові. Також вони знали про досвід міжнародних спільнот «Ляршу», де особи з інвалідністю проживали у невеликих будинках, працювали в майстернях під супроводом асистентів та волонтерів та мріяли створити спільноту «Лярш» у Тернополі. З французької мови це слово означає ковчег.

Це  була добра іскра, яка подобалася Богові, бо з 2007 року за підтримки отців-редемптористів, зокрема Василя Іваніва та Андрія Цікала, фонду Генрі Ноуена, добродіїв з Тернополя та з-за кордону розпочався ремонт приміщення під майстерню. І ось 2009-го, на свято Стрітення Господнього відкрилася майстерня «Вертеп» при парафії Матері Божої Неустанної Помочі, в якій друзі тричі на тиждень почали працювати у супроводі асистентів. Батьки у цей час мали можливість займатися своїми справами.

А  життя тривало далі, до нас приходили нові асистенти, друзі, волонтери і у 2016 році ми звернулися до міжнародної федерації «Лярш» з проханням прийняти нашу спільноту до федерації. Протягом 8 місяців ми працювали з групою зацікавлених осіб та міжнародним супроводом над розумінням спільноти, дару осіб з неповносправністю та взаємоперетворюючих стосунків. Коли до нас приїхали посланці від міжнародного «Ляршу», то відзначили, що атмосфера, яку ми творимо, відповідає тому, що прагнуть засвідчити подібні спільноти у світі. Відтак 2018 року на міжнародній асамблеї «Ляршу» наша майстерня «Вертеп» отримала статус Проєкту «Лярш» з можливістю використовувати його назву та логотип. Так почалася наша мандрівка у цій міжнародній організації і була створена громадська організація «Лярш-Тернопіль». Тепер  вона провадить майстерню працетерапії для осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень. До спільноти входять 13 друзів, 3 асистенти, провідник, учасники адмінради та волонтери.

Наша  майстерня відіграє важливу роль у місцевій громаді, як одна з перших моделей подібного типу для активізації та залучення осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень до суспільного життя.

Місією  «Ляршу» є проголошення дарів осіб з розумовою неповносправністю; плекання середовища в спільноті, яке б відповідало потребам наших членів; жити своєю культурою, працюючи разом заради гуманнішого суспільства. Майстерня дає друзям можливість творчо реалізувати себе через працю, спілкування, дружбу та молитву і таким чином плекати почуття власної гідності та цінності свого життя.

Щодня  (з понеділка по п’ятницю) в майстерні друзі виготовляють різноманітні вироби: декоративні свічки, ікони, мило, прикраси з бісеру та вовни, листівки, вироби з дерева, екосуми, а також вчаться бути самостійними у побуті. Окрім праці, маємо прогулянки, екскурсії, прощі і табори.

Ми  радіємо з унікальної цінності кожної людини і відкриваємо нашу потребу один в одному.

У  Фейсбуці маємо свою сторінку, на якій розповідаємо про події у спільноті, активно працюємо на парафії Матері Божої Неустанної Помочі, часто здійснюємо прогулянки містом.

Ми  запрошуємо зацікавлених осіб провести разом з нами час, поділитися своїми талантами чи поволонтерити, а тоді людина сама приймає рішення чи хоче продовжувати співпрацювати з нами. У майбутньому плануємо в одну п’ятницю  місяця запрошувати бажаючих на день відкритих дверей.

Словом, заохочуємо прийти до нашої спільноти, якщо бажаєте творити стосунки з особами з розумовою неповносправністю та супроводжувати їхню працю у майстерні, або ж хочете поділитися своїми знаннями та компетенціями.

Життя  у нашій спільноті ґрунтується на чотирьох цінностях: спільнотовість, професійність, духовність та ділення зі світом (інтеграція).

Спільнотовість  виражається в бутті одні з одними в усіх моментах: у праці, відпочинку, молитві, святкуванні тощо.

Професійність  вимагає людських, технічних знань та компетенцій. Знання «як бути» і «як зробити» є необхідними, щоби супроводжувати осіб з розумовою неповносправністю та забезпечити функціонування спільноти. Такі знання здобуваються у повсякденній практиці і в ході формацій. Кожна людина, яка приходить до «Ляршу», незалежно від її статусу, має бути уважною до розвитку особистих навиків.

Духовність  узгоджує стремління людини поглиблювати своє бажання любити, і в правді будувати відносини з іншими особами та з Богом. Кожен член спільноти запрошений відкривати і поглиблювати своє духовне життя, реалізувати його відповідно до своїх традицій. «Лярш» – спільнота віри, закорінена у своїй релігійній традиції.

Ділення  зі світом – ми творимо спільноту, відкриту для прийняття нових членів, поширюємо ідею та цінності «Ляршу» у суспільстві. Ми відкриті на створення осередків «Ляршу» у Тернополі та Україні.

Важливою  відмінністю «Ляршу» є бути «з» другом, а не робити «для» друга, тому ми слухаємо наших друзів, що для них важливо, як би вони хотіли проводити час у майстерні і, відштовхуючись від їхніх побажань, плануємо нашу роботу.

Маємо  гарну співпрацю із спільнотою «Лярш-Ковчег» зі Львова, нав’язуємо  контакти з іншими спільнотами у рамках міжнародної федерації. Наші друзі в основному є учасниками руху «Віра і Світло», принагідно запрошуємо до нас учасників інших молодіжних спільнот та організацій міста, співпрацюємо зі студентами спеціальності «соціальна робота» з Тернопільського педуніверситету, учнями місцевих шкіл. Проводимо для бажаючих майстер класи з виготовлення наших виробів.

Кожен  день у спільноті починаємо з молитви та ділення Словом. Особливі натхнення отримуємо, коли в простоті слухаємо один одного як Бог відкриває наші серця, дарує радість своєї присутності «тут і тепер» дає сили іти і розвиватися далі та допомагає бачити нові можливості.

Про  спільноту можна довідатися:

Фейсбук: L’ARCHE Ternopil Ukraine – Майстерня “Вертеп”

https://www.facebook.com/groups/958753994190689/permalink/2601635249902547

email: larche.ternopil@gmail.com

Працюємо: понеділок  – п’ятниця, 10.00 – 16.00

Наші  координати:

м. Тернопіль, Церква Матері Божої Неустанної Помочі, вул. Бульвар Данила Галицького, 1а

Телефони:

Оксана  – (096) 11-650-32,

Світлана  – (096) 392-88-86.

Наші  вироби можна придбати у церковній крамничці. Кошти від продажу використовуємо для придбання матеріалів та подальшої роботи майстерні.

Кошти  на підтримку нашої спільноти можна перерахувати:

Громадська  організація «Лярш-Тернопіль»

ЄДРПОУ  42213822

Р/Р UA 51 3253650000026008011184693

МФО  325365

Банк  ПАТ «КРЕДОБАНК»

Призначення  платежу: добровільна пожертва

Оксана ЗАХАРЕВИЧ

[/temphc-start]

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE