Говорити успішно – це мистецтво

Мистецтво «добре говорити» завжди вважалося дуже корисним та виправданим. Хто вміє «добре говорити» зачаровує, переконує та досягає успіху: у школі та у світі праці, у сфері приватних та суспільних відносин. У дитинстві ми вчилися говорити природньо і спонтанно, але «вміння говорити» – це зовсім інша справа.

Почати діяти

Знати, як говорити, насправді означає говорити добре, тобто бути «добрим співрозмовником». А добрий співрозмовник ­ це той, хто знає, як знайти «потрібний момент» для досягнення цілі, яку він пропонує, хто вміє «захопити» інтерес і утримувати увагу своїх слухачів, викликаючи в них бажання слухати, хто говорить зрозумілою слухачеві мовою та задовільняє його очікування.

Отож, щоб говорити так, щоб вас хотілося слухати, потрібно враховувати багато факторів: знати правила орфоепії, володіти навичками логічно будувати речення, вміти декламувати тексти.

Істинний оратор повинен бути ерудований, адже, щоб підібрати потрібні слова в конкретній ситуації, потрібно володіти неабиякими знаннями в багатьох сферах.

Як здобувати ці знання? Найперше і найпростіше, що можна робити, ­ це спостерігати і запам’ятовувати. А якщо узагальнити основні пункти, над якими працюють оратори постійно, то серед них можна виділити:

  • ­ контроль над собою;
  • ­ володіння мовою;
  • ­ взаємодія з аудиторією.

Здавалося б на цьому можна ставити крапку. Але є ще один пункт, який обов’язково треба постійно удосконалювати ­ певна конкурентно спроможність. І вона зараз як ніколи важлива, бо сучасний надшвидкий світ вимагає постійної “включеності” і постійного “всюдивстигання”. Навіть якщо ви ще не повністю відчули цей світовий меседж з певних причин, будьте певні: з кожним днем ви все більше будете наближатись до тієї точки незворотного синхрону зі світом.

Залишається лише встати з дивану і почати працювати.

Основи вдалого публічного виступу

Для успішного виступу потрібно запам’ятати декілька кроків.

Підготовка промови

Як відомо, всі хороші імпровізації старанно готуються заздалегідь. Виступ без попередньої підготовки, особливо початківця­оратора, майже напевно буде провальним. Марк Твен писав: «Потрібно більше трьох тижнів, щоб підготувати хорошу коротку промову експромтом». Для підготовки хорошої промови потрібно спочатку зробити «каркас» або «скелет» майбутнього виступу. Дати відповідь на наступні запитання: Для чого це потрібно слухачам? Що корисного чи цікавого вони дізнаються для себе?

Повірте, якщо ті, хто вас слухає, не почують вигоди чи користі з ваших слів ­ вас слухати практично не будуть. Влучними тут будуть слова: “Я маю для вас щось корисне… це стане вам у пригоді, з цим вам буде простіше, це полегшить вам життя…”

Ефективність промови

Ефективною промова буде тоді, коли дотримуватися певних вказівок.

1. Виділіть підзаголовки, розділивши вашу ідею на кілька складових частин.

У цих частинах визначте ключові слова, які ви повторите кілька разів, щоб присутні краще запам’ятали, про що ви їм розповідаєте.

Знову ж таки не забувайте про приклади.

2. Ретельно продумайте план і структуру майбутньої промови.

Якщо не ускладнювати її, вона повинна містити вступ, основну частину і висновки (закінчення). Підготувавши «скелет» (рибу), починайте нарощувати на ньому «м’язи».

3. Знайдіть яскраві приклади: найкраще ­ з реального життя, а також можна з історії, літератури, які використовуєте в процесі виступу.

4. Підготуйте необхідні схеми, ілюстрації, графіки для зорового закріплення інформації.

5. Визначте момент в ході виступу, коли ви звернетеся до аудиторії з якимось питанням, з проханням щось назвати, перелічити ­ це допоможе присутнім сконцентрувати свою увагу на обговоренні теми і значно підвищить ефективність сприйняття вашого матеріалу.

6. Напишіть повний текст. Особливу увагу приділіть його початку і закінченню.

Особливість вступу у тому, що саме по ньому аудиторія дуже швидко складе враження про вас, і це враження домінуватиме протягом усього виступу. Якщо у вступній частині ви допустились помилок, їх важко буде виправити. Важливо з самого початку зацікавити публіку, тобто вдало зробити перший постріл. Для цього можна використати будь­який дотепний жарт, розповісти цікавий факт або згадати видатну історичну подію, обов’язково пов’язуючи їх з темою виступу.

Заключна частина виступу передбачає підведення підсумків. У закінченні потрібно ще раз нагадати ключові проблеми та обов’язково повторити всі основні ідеї. Вдалість конструкції останніх фраз, посилення їх емоційністю, виразністю, не тільки викличе оплески слухачів, а й перетворить їх у ваших прихильників.

Час – найкращий контролер

Головний ваш контролер ­ час. Уважно слухати і сприймати ваші ідеї публіка може тільки обмежений термін, обумовлений психофізіологічними причинами (зазвичай не більше 15­20 хвилин, потім увага аудиторії починає слабшати).

Від вас очікують коротких, чітких, зрозумілих, переконливих і доступних фраз. З театральної практики дуже дієвим є вислів Антона Чехова: «Стислість ­ сестра таланту».

Враховуйте темпоритм вашої мови. Найсприятливіша швидкість для сприйняття ­ до 100 слів за хвилину. При плануванні виступу обов’язково враховуйте час, який потрібно буде витратити для відповідей на запитання.