“Прочитати” іншого як книгу

Жести та позиції тіла – це своєрідний детектор. А от правди чи брехні, це якраз залежить від того на скільки ви добре володієте собою та своїм тілом як інструментом. І, напевно, кожен хотів би навчитися.

«Читати» співрозмовників, клієнтів, партнерів по бізнесу, колег по роботі, всіх оточуючих «як книгу».

Рухи, якими ми ілюструємо своє мовлення, або допомагають, або ускладнюють сприйняття інформації. Однак найцікавіше – чому ми робимо ті чи інші жести. По суті, найважливіше те, що провокує нас, робити їх.

Ну й звісно, давайте трішки детальніше розглянемо кілька жестів та реакцій організму на подразник.

Жести нервозності та непевності у собі

Найчастішше вони дуже важко контрольовані й підсвідомі. Конкретніше, це: переплетені пальці; почісування долоні; постукування по столу пальцями; покахикування, прочищення горла; лікті ставляться на стіл, щоб утворити піраміду; посмикування себе за вухо тощо.

Розглянемо позиції та прийоми тіла, що допомагають зняти стрес під час виступу та не видавати внутрішні стани.

«Руки-помічники»

Ваша міміка, жести та позиція тіла дають людині куди більше вражень, ніж все, що ви артикулюєте. Жестами ви сконцентровуєте увагу на важливості інформації. Зверніть увагу на кінцівки, на жестикуляцію рук. Фундаментально існує три важливі правила:

– руки не мають бути у кишенях;

– не ховайте їх за спину та не тримайте опущеними “по швах”;

– не користуйтеся сторонніми предметами надто часто та хаотично, щоб чимось зайняти себе.

Руки – це помічники, які завжди повинні бути вільними і готовими об’єднатися в єдине ціле з вашими думками.

«Стоп-стрес»

Цю психологічну техніку добре використовувати, коли ви розгублені, «зависли», нервуєтеся, бо треба зосередитися на завданні.

Крок 1: Так, це буде помітно, але все ж зупиніться. Покиньте робити те, що робили, та зверніть увагу на те, що відчуваєте і про що думаєте.

Крок 2: Подихайте. Кілька швидких вдихів допоможуть перефокусуватися.

Крок 3: Поспостерігайте, де саме у вашому тілі відчувається напруга? В плечах? Ще сильніше зажміться у цій частині ніби хочете її затиснути на 5–10 секунд, а тоді раптово відпустіть. У стиснутій щелепі? Це означає, що вона погано розроблена. Необхідно ще ретельніше робити артикуляційну гімнастику.

«Владна позиція»

Коли вам потрібна швидка доза упевненості в собі, спробуйте «владну позицію». На думку соціального психолога, дослідниці мови тіла і спікера TED Емі Кадді, коли ваше тіло стає в таку позицію, то й мозок підлаштовується.

Розправте плечі, груди вперед, стійте рівно, ноги мають міцно стояти. Якщо ви говорите по телефону, скористайтеся гарнітурою, щоби мати змогу перебувати у «позі влади». Рекомендуємо зробити її частиною свого повсякденного життя, особливо, якщо часто відчуваєте невпевненість.

Це всього лиш мала частина прийомів та засобів, якими потрібно володіти, аби почуватись комфортно під час публічного виступу. Віримо, Ви їх освоїте та станете менше хвилюватися. Уперед.